لاغری با حلقه هولاهوپ

لاغری با حلقه هولاهوپ

آموزش هولاهوپ , لاغری با حلقه هولاهوپ , آموزش حلقه هولاهوپلاغری با حلقه هولاهوپ

حلقه لاغری یا حلقه های هولاهوپ از یونان باستان آمده است البته این وسیله اوایل برای کار دیگری مورد استفاده قرار می گرفت.حلقه زدن یک ورزش فوق العاده برای کل بدن به حساب می آید ، به دلیل آن که علاوه بر کالری سوزی، باعث کاهش وزن و آب شدن چربی های شکمی می شود. در ادامه ی مقاله به فواید حلقه زدن و تأثير آن در کاهش وزن و آب کردن چربی های شکمی پرداخته شده است.

در یونان ورزشکاران حلقه هایی از چوب تهیه می کردند و برای سرگرم ساختن مردم از آن استفادده می کردند رفته رفته این حلقه ها وسیله ای برای سرگرمی بچه ها شد و در گذر زمان با تغییراتی که در آن ایجاد گردید به یکی از بهترین و پرکاربرد ترین وسیله های لاغری تبدیل شد.

حلقه زدن باعث کالری سوزی می شود. 

هولاهوپ یک تمرین کامل برای کل بدن و قاتل چربی های شکم است که سبب تراشیده شدن کمر و تقویت عضلات شکم می شود. مطالعات نشان میدهند که ورزش با حلقه لاغری سبب از بین رفتن چربی های احشایی بدن می شود، چربی های که بسیار دشوار از بین میروند و برای سلامت قلب و عروق زیان دارند.

بر اساس یکی از مطالعات، استفاده از حلقه لاغری 7 کالری در هر دقیقه و 210 کالری در هر 30 دقیقه می سوزاند. کالری سوزی نهایی به فاکتورهای زيادي مانند سن، جنسیت، وزن، شدت حرکات و سطح تناسب اندام اشخاص بستگی دارد.

این حلقه های لاغری علاوه بر لاغری بر انعطاف بدنی هم تأثير خيلي بالایی دارند و به تعادل و تمرکز بسیار کمک می کنند.

انتخاب شرط نخست

هولاهوپ اندازه های مختلفی دارد. درصورتی که اندازه آن مناسب با سن و توانایی به چرخش درآوردن و حفظ تعادل نباشد، به حلقه بی مصرفی تبدیل می شود که هیچ تأثير ورزشی نخواهد داشت.

البته اندازه هولاهوپ میتواند با برداشتن یا افزودن حلقه های اتصالی تغيير کند. ولی بهتر است از آغاز هولاهوپ مناسب خریداری شود. رعایت این نکته به خصوص برای انواعی که یک تکه بوده و از هم جدا نمی شوند بسیار مهم است.

تا 8 سال:برای کودکان تا سن ده سالگی، اندازه کوچک هولاهوپ مناسب است.

تا 14 سال:برای این رده سنی، اندازه متوسط مناسب است.

14 سال به بالا:اندازه بزرگ مناسب این رده سنی است.

آموزش هولاهوپ , لاغری با حلقه هولاهوپ , آموزش حلقه هولاهوپلاغری با هولاهوپ

دو نوع حلقه هولاهوپ وجود دارد 

۱- حلقه هولاهوپ وزنی که برای افزایش قدرت و استقامت عضلات بدن و برای ورزشکاران حرفه ای توصیه می شود.

۲- حلقه های هولاهوپ ساده و بدون وزن که برای اشخاص تازه کار مناسب است. قطر دایره حدود ۱۰۱ سانتیمتر برای کمر و حدود ۹۰ الی ۱۰۰ سانتیمتر برای اندام های فوقانی و تحتانی مناسب است.

لباس های مناسب بپوشید

بهترین روش برای استفاده از حلقه، پوشیدن لباس و شلوار تنگ یا لااقل سایز خودتان است.

درصورتی که میتوانید بدون کفش ورزش کنید، حتماً این کار را انجام دهید.

از دست بند یا النگو استفاده نکنید، برای این که ممکن است به حلقه گیر کرده و حواستان را پرت کند.

آموزش هولاهوپ , لاغری با حلقه هولاهوپ , آموزش حلقه هولاهوپآموزش حلقه هولاهوپ

اموزش ورزش با حلقه لاغری

تمرین های متعدد و مفرحی با حلقه هولاهوپ با دست، پا و کمر برای تقویت کل بدن و چربی سوزی وجود دارند. برای آغاز ورزش با حلقه لاغری بهتر است از تمرین اصلی و اساسی هولاهوپ یعنی چرخش دور کمر آغاز کنید. پس از فرا گرفتن این تکنیک و حس آرامش در انجام آن، قدم بعدی انجام حرکات پیچیده تر و ترکیبی است که تمامی بدن را به کار می گیرد.

۱- چرخش دور کمر

حلقه را در قسمت پایینی کمر با دو دست نگه دارید، دست ها باید مقابل یکدیگر در طرفین حلقه باشند. حلقه را به قسمت پایینی کمر بچسپانید و پاها باید به میزان عرض لگن باز باشند. پای چپ قدری جلوتر از پای راست و زانوها هم اندکی خم باشند.

با دست ها، موافق عقربه های ساعت چرخشی به حلقه بدهید و هم زمان با چرخش حلقه، کمر را به سادگی بچرخانید تا حلقه به چرخش خود ادامه دهد. چنانچه در آغاز چرخش حلقه برای شما مشکل است تلاش کنید حین چرخش حلقه، وزن بدن را بین پای جلو و عقب تعویض کنید.

۲- چرخش طرفی کمر

در حالی که اندازه پاها از اندازه شانه بیشتر است، بایستید و پاها را در برابر هم و در یک امتداد قرار دهید. شبیه تمرین قبل حلقه را بچرخانید با این اختلاف که حین چرخش، کمر را موافق حلقه به چپ و راست حرکت دهید.عضلات شکم سفت، شانه ها و سینه بالا باشند. هرچه قدرت چرخش بیشتر باشد سرعت چرخش بیشتر می شود.

آموزش هولاهوپ , لاغری با حلقه هولاهوپ , آموزش حلقه هولاهوپطرز استفاده از حلقه هولاهوپ

۳- چرخش ۳۶۰ درجه

نخست برای یادگیری این حرکت ترکیبی، تلاش کنید حرکت را بدون حلقه انجام دهید تا به خوبی آنرا یاد بگیرید. برای انجام حرکت پای چپ را محکم روی زمین قرار دهید ، به هیچ وجه پای چپ نباید حرکت کند. پای راست را از زمین بلند کنید و بدون این که پای آنرا زمین بگذارید، ۳۶۰ درجه دور خود بچرخانید. پای چپ بعنوان محور چرخش عمل می کند.

بعد از یادگیری حرکت، حلقه را دور کمر بگیرید و موافق عقربه های ساعت چرخشی قوی به حلقه بدهید. هنگامی که حلقه موازي زمین می چرخد، پای چپ حمایت کامل بدن را برعهده می گیرد و با پای راست چرخش را انجام دهید. بعد از پایان چرخش به شرایط نخست برگردید و آماده برای چرخش بعدی باشید. اگر در آغاز چرخش ۳۶۰ درجه برای شما دشوار است میتوانید ، چرخش ۱۸۰ درجه را تمرین نموده و بعد از یادگیری چرخش کامل را تمرین کنید.

۴- قدم زدن

چرخش ساده دور کمر را انجام دهید. موقع چرخش حلقه موازی با زمین، سعی کنید یک قدم کوچک به جلو بردارید. پس از مدتی از انجام این تمرین سعی کنید قدم های بلند تر و سریعتر بردارید.

عوارض حلقه زدن

از این وسیله نباید بصورت یکسره استفاده نمود و آنرا به ساعت های مختلف تقسیم کرد به عنوان مثال چهار تا یک ربع به حلقه زدن در طول روز پرداخت تا به بدن فشار وارد نشود .اگر دچار کمر درد ویا گردن درد هستید با پزشک خود درباره استفاده از این وسیله مشورت کنید .افرادی که تازه زایمان نموده اند هم باید با پزشک خویش در مورد استفاده از این وسیله مشورت کنند .

اگر از حلقه های وزنی و سنگین استفاده کنید که مخصوص اشخاص ورزش‌کار است سبب کبودی در نزدیکی کمر وشکمتان می شود و درصورتی که بر روی پایتان بیافتد منجر به درد می شود مراقب باشید که از این نوع حلقه به اشتباه برای بچه خویش نخرید و حلقه های ساده را انتخاب کنید.