درمان سردرد با ورزش

درمان سردرد با ورزش

درمان سردرد با ورزش

می توانید از ورزش برای درمان سردرد استفاده کنید‎

سر درد دلایل مختلفی می تواند داشته باشد مثل استرس، ضعیف بودن چشم ها، خستگی و یا کم آبی بدن،تنش در گردن،گرفتگی شانه ها، و یا کمر قبل از این که سراغ داروهای شیمیایی بروید می توانید از ورزش برای درمان سردرد استفاده کنید.

ورزش‌های مناسب برای درمان سردرد

– بالا و پایین آوردن ابروها

ابروها را به سرعت بالا برده سپس عضلات را شل کرده ابروهایتان را پایین بیاورید.

–  ابروی راست خود را بالا برده و سپس پایین بیاورید

انجام این حرکت ممکن است کمی دشوار باشد. در ابتدا ابروی چپ را ثابت نگه داشته و ابروی راست را بالا ببرید و سپس شل کنید.همین‌کار را با ابروی چپ تکرار کنید.

– به نوک بینی نگاه کنید

به نوک بینی خود نگاه کنید (در این حالت مردمک چشم‌ها به داخل حرکت می‌کنند) و سپس بگذارید چشم‌ها به حالت عادی بازگردند. این‌کار را سریع انجام داده، چند لحظه مکث کنید و آنگاه اجازه دهید چشم‌ها به حالت اول باز گردند.

– حرکت مردمک چشم راست

مردمک چشم راست را به داخل حرکت دهید. عضلات سمت راست صورت را منقبض کنید به طوری که گوشه راست دهان به سمت بالا حرکت کند.همین‌کار را با چشم چپ تکرار کنید.

– درهم کشیدن ابروها و شل کردن عضلات

ابروها را به سمت پایین و داخل، یعنی پل بینی بکشید.

– باز و بسته کردن دهان

فک تحتانی را به آرامی و تا حد ممکن باز کنید و سپس دهان را به آرامی ببندید.

– باز کردن دهان و حرکت فک به چپ و راست

دهان را قدری باز کرده و فک تحتانی را به راست و چپ حرکت دهید.

– جمع و منقبض کردن بینی

عضلات بینی را منقبض کرده و به سمت بالا حرکت دهید، درست مانند وقتی که بوی نامبوعی استثمام می‌کنید.

– شکلک درآوردن و حرکات اختیاری

عضلات صورت را به دلخواه و به هر سو که می‌خواهید حرکت دهید، درست مانند دوران کودکی. لازم نیست نگران ماندن قیافه خود به همان شکل باشید!

درمان سردرد با ورزش

ورزش‌های مناسب برای درمان سردرد‎

ورزش های دیگر برای درمان سردرد 

– حرکت شُل‌کردنِ گردن در حالت نشسته

گاهی سردرد به دلیل انقباض عضلات گردن پیش می‌آید. با انجام این تمرین یوگا می‌توانید عضلات گردن را از حالت انقباض خارج کنید.

چگونگی انجام حرکت

آرام و راحت روی زمین بنشینید، دست چپ را روی سمت راستِ سر قرار دهید و آرام سر خود را به سمت چپ خم کنید؛ هم‌زمان با انجام چند مرتبه عمل دم و بازدم، این حالت را حفظ کنید؛ سپس به‌آرامی جهت حرکت را عوض کرده و آن را در سمت دیگر انجام دهید؛ این تمرین را چند مرتبه در هر دو طرف تکرار کنید.

– حرکت چهار دست و پا

در این حرکت، فشار از روی دست‌ها و مچ برداشته‌شده و روی ساعد می‌افتد. وقتی در این حالت هستید نفس عمیقی بکشید و بگذارید سرتان بین دو دست آویزان بماند. بهبود گردش خون در مغز، به سادگی می‌تواند سردرد را آرام سازد.

– حرکت برگرداندن دست‌ها به سمت زمین

اگر علت سردردتان انقباض و گرفتگی عضلات شانه باشد، این حرکت به درمان سردرد شما کمک می‌کند.

درمان سردرد با ورزش

گاهی سردرد به دلیل انقباض عضلات گردن پیش می‌آید

چگونگی انجام حرکت

طوری‌که ساق پاها با هم موازی باشند و به عرض شانه از هم فاصله داشته باشند، روی زانوها بنشینید. دست‌ها را پشت سر خود در هم قفل کنید و به طرف جلو خم شوید، سر را روی زمین بگذارید و دست‌ها را مانند تصویر، پشت سر خود بکشید؛ در همین حالت باقی بمانید و دست‌های‌تان را تا حد ممکن به طرف زمین بکشید تا کشش را در قفسه سینه، شانه‌ها و در پشت گردن احساس کنید. به اندازه ۵ بار عمل دم و بازدم، در این حالت بمانید.

– حرکت کشیدگی سینه در حالت نشسته

با انجام این حرکت می‌توانید عضلات جلوی گردن و قفسه سینه را از حالت انقباض خارج کنید و گرفتگی عضلات کمر را نیز از بین ببرید.

چگونگی انجام حرکت

روی پاشنه پاهای خود بنشینید، دست‌ها را چند سانتی‌متر عقب‌تر از پاها بگذارید، سپس سر خود را به طرف عقب خم کنید. این حرکت باعث می‌‌شود در سرتان احساس سبکی و باز شدن کنید. به اندازه ۵ بار دم و بازدم در این حالت باقی بمانید.

– حرکت کودک شاد

اگر سردرد شما به علت انقباض عضلات کمر است، باید چند دقیقه به این قسمت از بدن خود استراحت دهید.

چگونگی انجام حرکت

به پشت دراز کشیده و زانوها را روی سینه خم کنید، ران‌ها یا کف پاها را بگیرید و به‌آرامی به سمت خود و خارج بدن بکشید تا عضلات کمر و ستون فقرات کشیده شود و استراحت داشته باشد.

– حرکت پاهای کشیده در مقابل دیوار

با انجام این حرکت، احساس آرامش خواهید کرد. تنها چیزی که لازم دارید دیوار است.

چگونگی انجام حرکت

تا حد ممکن، نزدیک دیوار بنشینید. اگر در این حالت احساس راحتی نمی‌کنید، یک پتوی تا شده را بین خود و دیوار قرار دهید. پاها را روی دیوار در کنار هم قرار دهید و یا از هم باز کنید. حالا چشم‌ها را بسته و خیلی آرام نفس بکشید. هر اندازه و زمانی که دوست دارید، در این حالت باقی بمانید.