چگونه درد در قسمت پایینی کمر را درمان کنیم ؟

چگونه درد در قسمت پایینی کمر را درمان کنیم ؟

درد در قسمت پایینی کمر عبارت است درد در قسمت پایینی کمر معمولاً ناشی از گرفتگی عضلانی . این درد اغلب با سیاتیک (دردی که از کمر به باسن و از آنجا به پا تیر می کشد) همراه است .

شروع درد ممکن است بلافاصله پس از یک فعالیت سنگین یا وارد شدن ضربه باشد، یا اینکه چند ساعت بعد باشد. علایم به صورت یک چرخه یکدیگر را تشدید می کنند. اول اسپاسم عضلانی رخ می دهد که ایجاد درد می کند، و درد نیز باعث بیشتر شدن اسپاسم عضلانی می شود.

درمان کمر درد

دلایل درد پایین کمر چیست؟

جراحت دیسک

سیاتیک

تنگی کانال نخاعی

انحنای ستون فقرات غیر طبیعی

بیماری مادرزادی

شرایط دیگر:

برخی شرایط دیگر وجود دارند که باعث درد پایین کمر می شوند. این شرایط شامل آرتروز، فیبرومیالژیا (درد بلند مدت و تحریک پذبری در مفاصل، ماهیچه ها و تاندون ها)، اسپوندیلیت (التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات) و اسپوندیلوز (یک اختلال فاسد کننده است که ممکن است باعث از دست رفتن ساختار و عملکرد ستون فقرات معمولی شود).

اگرچه پیری علت اصلی اسپوندیلوز است، اما مکان و میزان انحطاط فردی مهم است. مشکلات کلیوی و مثانه، بارداری، آندومتریوز، کیست تخمدان، فیبروئیدها رحمی و سرطان نیز می تواند باعث کاهش درد کمر شود.

درد مهره آخر کمر,درمان کمر درد,درد در یک نقطه از کمردرمان کمر درد

علایم شایع “درد مهره آخر کمر”

درد ممکن است مداوم باشد، یا تنها زمانی رخ دهد که بدن در وضعیت خاصی قرار گیرد. امکان دارد درد با سرفه یا عطسه ، خم شدن ، یا چرخاندن بدن بدتر شود.

خشکی و انعطاف پذیری کمر،علل،فعالیت بدنی همراه با فشار، یا بلندکردن جسم سنگین،ضربه یا سقوط شدید،مشکلات ستون فقرات در کمر،عفونت ها،دیسک کمر،مشکل در عصب،پوکی استخوان،تومورها،اسپوندیلوز (خشک و انعطاف ناپذیر شدن ستون فقرات )،مشکل مادرزادی در کمر،زایمان،توجه داشته باشید که اغلب علت واضحی وجود ندارد. (بیشتر بخوانید:  علت کمر درد چیست )

عوامل افزایش دهنده خطر درد در یک نقطه از کمر

عوامل خطر بیومکانیک،شغل های مستلزم پشت میز نشینی،باغبانی و سایر کارهای مشابه (مزرعه داری و غیره )،شرکت در فعالیت های ورزشی و نرمشی ، به خصوص اگر به طور نامنظم باشد،چاقی

  بیشتر بخوانید: ورزش برای کمر درد

پیشگیری از کمر درد شدید

ورزش برای قوی کردن عضلات قسمت پایینی کمر,یادگیری طریقه صحیح بلندکردن اشیای سنگین،درست نشستن،حمایت مناسب از کمر به هنگام درازکشیدن در رختخواب،اگر چاق هستید، وزن خود را کم کنید،کفش مناسب بپوشید،در صورت لزوم از وسایل مخصوص حمایت از کمر استفاده کنید.

عواقب مورد انتظار درد گودی کمر

بهبود تدریجی ، اما کمردرد معمولاً عود می کند.

  • 8 ورزش ساده برای کمردرد! (+ تصاویر)
  • بهترین حرکات یوگا برای کمر (+عکس)

عوارض درد کمر و لگن

کمر درد مزمن

درد مهره آخر کمر,درمان کمر درد,درد در یک نقطه از کمردرمان کمر درد

درمان کمردرد

اصولی کلی درمان کمر درد

آزمایشات تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون برای بررسی وجود بیماری زمینه ساز، عکس ساده از ستون فقرات ، سی تی اسکن ، یا ام  آر آی باشند.

استراحت در رختخواب برای ۲۴ ساعت اول . استراحت در رختخواب به مدت طولانی تر بستگی به شدت بیماری دارد. تحقیقات اخیر نشان داده اند که برای مشکلات کمر، فعال ماندن بهتر از استراحت طولانی مدت در رختخواب است .

از تشک سفت استفاده کنید (در صورت لزوم ، یک تخته زیر تشک خود بگذارید).گذاشتن کیسه یخ یا انجام ماساژ سرد، یا گذاشتن حوله گرم یا شیشه آب گرم ، روی ناحیه ای که درد دارد.

فیزیوتراپی برای کاهش درد کمر

ماساژ نیز می تواند کمک کننده باشد. فرد ماساژ دهنده باید آموزش دیده باشد وگرنه ماساژ به جای این که کمک کننده باشد، وضع را بدتر خواهد کرد.استفاده از وسیله مخصوص حمایت از کمر,درمان های دیگری نیز بسته به درجه آسیب وجود دارند، مثلاً جراحی (اگر دیسک دچار مشکل شده باشد)، تحریک الکتریکی عصب ، طب سوزنی ، کفش های مخصوص ، و غیره .

کاهش استرس برای کاهش درد کمر

مطالعات جهانی نشان می دهد که علت اصلی ناتوانی در سراسر جهان درد پایین کمر است. جالب توجه تر این است که بیشتر دردهای کمر علت جدی پزشکی مانند سرطان یا آرتریت را ندارد و اغلب به خاطر ا سترس یا فشار ایجاد شده در موقعیت های بد، حالات عجیب موقع خواب و سایر عادات سبک زندگی ایجاد می شود.

استفاده از داروها برای کاهش درد کمر

داروهایی مثل آسپیرین یا استامینوفن برای رفع دردهای خفیف،امکان دارد داروی ضددرد قوی تر یا شل کننده عضلانی تجویز شود.

توجه : داروها باعث تسریع التیام ضایعه نمی شوند. آنها فقط به کاهش علایم کمک کنند.

فعالیت

تا حد امکان سعی کنید به کارهای روزانه یا مدرسه برسید. البته باید در بازگشت به فعالیت های عادی کاملاً با احتیاط عمل کنید.از انجام فعالیت های سنگین تا ۶ هفته خودداری کنید.پس از التیام ضایعه ، در پیش گرفتن یک برنامه وزشی منظم می تواند در پیشگیری از آسیب مجدد کمک کننده باشد.

رژیم غذایی برای کاهش درد کمر

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود. البته اگر چاقی وجود داشته باشد، توصیه می شود رژیم لاغری گرفته شود.در این شرایط به پزشک خود مراجعه نمایید.اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان دچار درد خفیف در قسمت پایین کمر خود هستید که علی رغم خوددرمانی ، حداقل ۴-۳ روز است که ادامه دارد.

اگر دچار علایم جدید و غیرقابل کنترل شده اید. توجه داشته باشید که داروهای مورد استفاده در درمان ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند.